Photo: Sandor Kacso @ Fotolia.com

REFLEKSOTERAPIJA

Refleksoterapija za materinstvo/zanositev

Baby Reflex / Refleksoterapija za dojenčke

Toddler Reflex / Refleksoterapija za malčke

Refleksoterapija za otroke - predstavitve

HrbteniČNA Refleksoterapija

Refleksoterapija z vroČIMI kamni

Kitajska masaža stopal

Čitanje stopal

 


Refleksoterapija

Kaj je to ...

refleksoterapija je posebna tehnika masiranja stopal ali dlani (aurikularna oz. ušesna refleksoterapija ima malce drugačen pristop). Deluje po principu, da so stopala in dlani prikaz celotnega človeškega telesa. Zgodovina refleksoterapije sega 5000 let nazaj, dokaze pa zasledimo v piramidi v Saqqari ter v tradicionalni kitajski medicini.

Zahodnjaška refleksoterapija se je razvila iz conske terapije, katero sta raziskovala dr. William Fitzgerald (kirurg otorinolaringologije) in njegov prijatelj dr. Edwin Bowers. Ustanovila sta, da pritiski na določene dele telesa (prsti na dlaneh, na primer) delujejo anestetično na celo telo. Consko terapijo sta uporabljala pri operacijah kot analgezijo in ugotovila, da deluje tudi na vzroke bolečin v telesu.

Njuno raziskavo je nadaljeval dr. Shelby Riley skupaj sodelavko, fizioterapevtko Eunice Ingham, ki je odkrila refleksne točke na stopalih, ki so povezane s telesnimi organi, deli in sistemi. Izrisala je tudi natančno karto refleksov na stopalih in consko terapijo preimenovala v refleksoterapijo. Eunice Ingham smatrajo za mati moderne refleksoterapije in Ingham metode, ki je v Zahodni Evropi in Združenih državah Amerike priznana s strani mnogih zdravnikov, uporabljajo pa jo tudi že klinično (v bolnicah, v sodelovanju z zdravniki, fizioterapevti, tudi marsikatera medicinska sestra je izučena refleksologinja).

Kako deluje na telo

Refleksološka masaža stopal je izredno sproščujoča in marsikdo med tretmajem tudi zaspi. S sproščanjem postopoma zmanjšujemo posledice in učinkovanje stresa, ki je povzročitelj vsaj 70% bolezni modernega človeka. S posebnimi tehnikami masiranja drobimo in odstranjujemo toksične odpadne snovi in kristale urinske kisline, ki se nabirajo na živčnih končičih. Tako sprostimo limfni in krvni obtok in izboljšamo odstranjevanje toksinov. Z refleksoterapijo pomagamo vzdrževati homeostazo (biokemično ravnovesje podzavestnih telesnih funkcij), zmanjšujemo adrenalin in kortizol (prisoten pri hudih bolečinah in velikem strahu oz. stresu) in blagodejno vplivamo na centralni živčni sistem in delovanje žlez.

Po vzhodnjaškem principu refleksoterapija odstranjuje blokade na energetskih kanalih v telesu (meridijanih), saj le te povzročijo neravnotežje in posledično tudi bolezni.

Refleksoterapija je izredno učinkovita, a dovolj nežna, da jo lahko izvajamo tudi na majhnih otrocih in celo dojenčkih, še posebej v času, ko dobivajo zobke. refleksoterapijo na otroških stopalcih naj bi izvajali starši po navodilih terapevta, seanse pa so zelo nežne in trajajo le nekaj minut.

Kako poteka tretma

Tretma vedno pričnemo s konzultacijo, kjer raziščemo klientovo zdravstveno stanje. Po želji lahko pripravimo tudi aromaterapevtsko masažno kopel za stopala. Klient leži v udobnem stolu in ima noge podložene z blazinami. Terapevt nato dezinficira svoje roke in klientova stopala in pristopi k terapiji. Med terapijo lahko celo zaspite, v določenih primerih pa lahko občutite tudi neugodje, kadar terapevt obravnava reflekse, ki kažejo na določeno neravnotežje v telesu. To se lahko odraža kot pretirana občutljivost (žgečkanje), špikajoča bolečina (kristali urinske kisline), ipd. To lahko opozori tudi na stanje v telesu, ki se navzven ne odraža. Neugodje sčasoma izgine, terapevt pa vam bo po zaključeni seansi svetoval, kako ravnati v primeru reakcije na terapijo.

Kontra-indikacije

V nekaterih primerih je treba refleksoterapijo prilagoditi zdravstvenemu stanju, dobro pa je, da se predhodno posvetujete tud iz zdravnikom (v določenih primerih refleksoterapije ne smemo izvajati): krvatitve (notranje in zunanje), visoka temperatura, akutne ali infekcijske bolezni, tumorji in rakasta stanja, rane, opekline, infekcije na stopalih, gljivice, srbečica, tromboza ven, otekline, diabetes (sladkorna bolezen), problematična ali zgodnja nosečnost (prvi 4 meseci) ter če je klient pod vplivom alkohola ali mamil oz. jemlje močna zdravila proti bolečinam, antibiotike ipd. V določenih primerih - nekateri so našteti zgoraj - se refleksoterapijo lahko izvaja na dlaneh, če na stopalih to ni mogoče (noga v mavcu, izredno žgečkljiva stopala, gangrena, itd.)

Kakšne so reakcije

Po seansi se klient običajno počuti izredno sproščeno. Reakcije so lahko sledeče: povečano izločanje (voda in blato - čiščenje strupov in odpadnih snovi), glavobol (kmalu mine), vrtoglavica, omotičnost, zaspanost, itd. Reakcije so najmočnejše po drugi in tretji seansi, ko telo začne reagirati na terapijo, potem pa se reakcije umirijo in izginejo. Pomembno je, da sledite terapevtovim navodilom za ravnanje po seansi, saj boste tako ublažili reakcije.

Kako se pripravite za terapijo

- primerno se oblecite in obujte (udobna oblačila, čiste nogavice - ne najlonke ali žabe, saj jih boste morali pred pričetkom terapije sneti, itd.)
- če imate izredno trdo kožo nastopalih ali druge težave (vraščeni nohti, kurje oči, itd.) je priporočljiv predhoden obisk pri pedikerju
- pripravite si primerno pijačo (voda ali čaj)

Nazaj

KOLIKO TRETMAJEV POTREBUJEM?

Cenik

O nas

Kontakt

Pogoji